Armas lugeja!
MA GISK hingeravikooli juht ja terapeut on meile õppetöös edasi andnud mõistuloo, mis inglite juhitud koolis treenimise mõtet selgitab ja mis Suures Valguses toimunud sündmusena meid innustama peaks.
"Suures Valguses eksisteerib lõpmatu arv ingleid, mis viibivad pidevas tingimusteta armastuses ja mis on sealses olemise riigis loomulik eksistents ja olemise mõte. Kord kutsus Jumal oma parimaid hingi enda juurde ja ütles: "Te olete siin meie juures pidevas Valguses ja hoituses, te ei ole teadlikudki sellest, et on olemas ka Valguse vastaspool, pimedus ja et see teeb väga paljudele ilmas raskusi ja viib elumõtteid madalale. Me saadame teist mõned nüüd Maa peale, olemaks Maa hingedele selleks Valguseks, küünlaks, mis aitaks neil püsida õigel teel ja teha elus seda, mida nad inimesena elama asudes olid Looja Plaanis lubanud teoks teha. Nii juhtuski. Inimhingede sekka saabus ka Taeva saadikutest ingleid. Neid hakati maaingliteks kutsuma. Õige pea tundsid aga ka needsamad inglid, et Maa pimeduse pool teeb neile raskusi ja nii mõnigi pööras pea kurvastuses Taeva poole, et "oh kallis Jumal, miks oled Sa meid maha jätnud?" Sealsamas aga saatis Jumal neile oma kaastundevastuse, et "ole see, kes oled ja olla saad, ole Valgus ja küünal, kes näitab maaslamajaile teed ja sisendab masendunuile usku elu võimalikkusesse ka üsna lootusetus olukorras, sest elus pole seisakuid, on areng ja pidev ühisjõul uue loomine!"
Seega ei ole juhus, et meie ettevõtte esimeseks tooteks on saanud just taaskasutusmaterjalist tehtud küünlaalused. Küünlad ja küünlavalgus on MA GISK hingeravi koolis ja Marya Angletorium teraapiakodus olnud alati olulisel kohal, sest see aitab sagedust tõsta ja hoida ning loob hea meeleolu. Seetõttu süütame angletoriumis tegutsedes või siis ühistel kokkusaamistel alati küünlad ning laseme sellel ühisenergia loomisele kaasa aidata.
Läheme aga ajas korraks tagasi sinna, kust see mõte alguse sai. Oleme juba mitmeid aastaid kogunud teeküünlatopse, mida on varasemalt üleriiklike kampaaniate käigus olnud võimalik ka ära annetada. 2024. aasta lõpus tuli kooli ja teraapiakodu juhi Ingliterapeut Marya poolt aga suunamine, et neid võiks kasutada millegi uue loomiseks. Kätte oli jõudnud talv, peagi ka jõulud ja sellele ajale iseloomulikult kujuneski maainglite elustiili üheks uueks näiteks lootoslillega teeküünlaalus. Töölabori perenaise armsa Ariel Raudsepa juhendamisel valmisid need jõulude ajal meie ettevõtte poolt kingitustena jagamiseks, aga seda loomist tegid nii mõnedki meist ka pereringis.
Loomisprotsess ja algmaterjalid on aja jooksul vähesel määral muutunud, sest esialgu said lehed kinnitatud puidust ketastele, mille tõi kasutamiseks Töölabori perenaine armas Ariel Raudsepp, aga kõige viimases nö tootearenduse etapis kasutasime alustena aga hoopis CD plaate. Ülejäänu on jäänud loomise mõttes algversioonile truuks.
Just sellest viimasest loomise etapist see blogipostitus räägibki, kus me kutsume MA GISK liikmetena küünlaaluste tegemise töögrupina videoklippide kaudu loomisprotsessi sisse elama ning märkama, milliseid oskusi ja iseloomuomadusi selle kaudu treeniti.
MILLISEID MATERJALE JA TÖÖRIISTU ON LOOMISEKS VAJA?
Krista Kommer: Selleks, et teeküünalde topsidest valmima pidanud teeküünla aluste loomisega algust teha saaks, oli eelnevalt ühiselt arutelu käigus mõeldud läbi ja armsa Juno poolt sellel päeval Angletoriumi Töölabori vahentide ja materjalide seast välja vaadatud ja valmis pandud vajalikud töövahendid - teeküünlatopsid, puupulgad, haamrid, CD plaadid, puidust küünlatopside töötlemise alused, silikoonliim CD plaatide liimimiseks, põlled. Kuna pika kasutusajaga toote leidmisega oli omajagu otsimist, siis tõi Rafaela katseks kaasa ehitustöödeks sobiva liimi, millise kasutamine oli meil esmakordne kogemus.
KUIDAS KOGU PROTSESS ALGUSE SAAB?
Krista Kommer: Esimeseks etapiks oli tarvis esmalt puhastada teeküünla metallist kestad. Selleks olime kokku leppinud, et kasutame seekord puust pulka. See õpetas mind sellel korral olema kannatlik, sest varasemast oli kogemus, et näiteks lusikaga on ka võimalik metallist kesta seest hõlpsasti puhastada. Lisaks õppisin puhastama teeküünla topse korralikult ja olema hoolas, kuni kõik kaheksa teeküünlatopsi said korralikult puhastatud. Ka õpetas see käesolev tegevus mul ka siis tagasihoidlikuks jääma, kui olen käelises tegevuses tugev ja ei vaja väga palju selgitusi, kuidas ja mida täpselt teha. Ma usun, et kuna me inimestena oleme erinevad, siis kohe kindlasti ei pruugi teised inimesed treenida sama tegevust tehes samasuguseid iseloomuomadusi. Seega läbi enda kogemuse ütleksin, et loovus on just niisugune nagu olen ma ise, läbi uute kogemuste ajas pidevalt muutuv. Ma õpin ka teistega koos tegutsedes enda loovust erineval moel ja teadlikumalt kasutama, nii avardub ka arusaamine sellest, mis on loovus tegelikult. See pole siis minu jaoks ju pelgalt käeline tegevus, vaid see on iga harjumuspärase mõtte või tegevuse uutmoodi ellurakendamine.
KUIDAS LOOVTEGEVUS TEGIJALE MÕJUB?
Krista Kommer: Ka käesolev loomine on minuga ja minu kogemusega seotud, sest eelnevalt oli võimalus armsa Töölabori perenaise Ariel Raudsepa käe all esmased võtted selgeks saada ja siis iseseisvalt ka kodus õpitut ellu rakendada. Kindlasti andis mulle varasem kogemus kindlustunnet juurde, et valmistatav teeküünlaalus on ka siis teostatav, kui sama tegevust tuleb pisut teistel tingimustel läbi teha. Ma olen Inglikoolis õppinud seda, et vahel on loovtöid tehes tarvis mitu etappi läbida, kuni oleme jõudnud välja tulemuseni, mis on Inglite vääriline. See aitab mul olla avatud selle suhtes, et ma ei jääks kinni selgeks õpitud oskuste juurde, vaid oleksin aldis järjepidevalt arendama enda oskuseid ning lahendama etteantud loovtöid mitte ainult pea abil, vaid ikka sisemist tunnetust selleks kasutades. Seda teadmist siis ka enda igapäevaelus kasutades, kui mõelda loovusele avaramalt. Ma mõistan nüüd, et loovtegevus õpetab minule ennekõike olema paindlik, sest olles käeliselt tugev, siis ka teistes elu osades tuleb mul enda loovust turgutada ehk siis asjade teisiti tegemist tegema õppida.
Ma tunnen endas alati rahu, kui ma saan midagi oma kätega luua ja veel suurem on minu rõõm siis, kui ma saan luua midagi koos teistega. Kui on tegemist loovuse või loomistega, siis olen enda elemendis. Ma olen siis sellisel juhul teadlikult keskendunud tegevusele. Minu jaoks tähendab teeküünalde topsidest loodud teeküünlaalus sümboolselt meis olevat hingevalgust, selle hoidmist ja teistegagi jagamist, kuid ilma enese puhastumiseta pole see võimalik, sest hing meis ei pääse nähtavale, et seda kõike head endast siis ka teistega jagada. Kõige enam õppisin kogu loomise juures ka seda, et kui palju paremini ma suudan kohanduda muutuvate oludega, kui mõtlen enda varasemate loomiste peale. Kogesin ka seda, et teistega koos luues on võimalik tundma õppida ja läbi katsetada mitmesuguseid erinevaid võimalusi.
KUIDAS KUJUNES TAASKASUTUSMATERJALIDE KASUTUSSE VÕTMINE?
Krista Kommer: See idee kujunes CD plaatidega nii, et armsa Töölabori perenaise Ariel Raudsepaga esimesi töövõtteid õppides pakkus armas Ingliterapeut Marya välja oma seisma jäänud CD plaadid. Armas Ariel leidis, et see võiks toote edasiarenduseks sobida. Siiski see pole meil esmakordne taaskasutusel baseeruv loomine, kus oleme CD plaate kasutanud. Toona kaunistasid CD plaadid üht punutud vaipa, mis asus pikalt Pangodis kahe puu vahel, mille aitasid meie Inglikooli õppurid loodusravilaagri ajal koos oma lastega valmis punuda. Just selle sama vaiba peale siis kinnitati CD plaadid. Taaskasutusmaterjali kasutamine muutis seda tööprotsessi lihtsamaks, sest tööks vajalike tarvete ostmiseks ja otsimiseks pole tarvis kulutada aega, rahalisi vahendeid ning nii oleme ka omalt poolt panustanud sellesse, et oleme vähendanud tarbimisest tingitud koormust meie planeedile. Seega sain ka mina tegelikult üsna kiiresti asuda küünlaaluste loomist katsetama, kui armas Töölabori perenaine Ariel Raudsepp oli meid pühendanud teeküünla aluse loomise protsessi. Nii oleme jõudnud välja selle tooteni, mida ka videos näha on. Loomulikult, kuni meie esimese toote müüki jõudmise hetkeni peab see igatepidi katsetatud saama, sest Inglikooli märk tähendab ka antud juhul korraliku lõpptulemust. Selles töölõigu osas õppisin ma seda, et alati pole vaja osta kalleid vahendeid tööks ja kulutada palju aega töövahendite ostu peale, sest tegevuse juures kaasa mõeldes võid avastada, et otsitav asi võib Sul enda koduski kasutuseta seista. Ma sain treenida endas seda, et ma õpiksin siis ka teisi kuulama, kui esialgne tegevusmuster muutub ja meil tuleb üheskoos otsustada, kuidas nendes oludes on õige tegutseda.
KUIDAS KÄIB KÜÜNLAALUSTE LEHTEDE LOOMINE?
Rafaela Kristerson: Kui küünlaaluste topsid olid puhastatud, siis sai hakata lehti looma. Selleks tuli need esialgu keskelt kokku keerata ja siis haamriga omakorda vaikselt toksides kujundada õhukeseks leheks. Esialgu juhendas ja näitas ette Töölabori tegevusjuhendaja armas Ariel ja siis läbi enda töö ja kogemuse sai lehti haamriga kodus valmis toksida. Selline tegevus andis enesekindlust, et ma oskan midagi ja mind ka usaldatakse. Samuti tundsin, et see oli vaimsele tervisele väga teraapiline, sest tuli kohalolus olla, keskenduda ja samas kenasti see tööosa valmis teha ning sai ka loominguliselt tööle läheneda, et küünlaaluse lehed nikerdada sarnaseks puulehtedega. Koju usaldatud ülesanne andis ka võimaluse, et võtan vastutuse ja teen ettenähtud kooliülesanded valmis, et suudan ka oma antud lubadusi täita. See osa andis võimaluse treenida pühendumist ja järjepidevust: “MÕTE LOEB, TEGU MÄÄRAB”! (MA GISK testkooli logolause)
Rafaela Kristerson: Mulle endale väga meeldis triipude tegemine lehtedele, sest sai ka kasutada oma loomingut, kus tegin kõigepealt ühele poole lehele vaba käega triibud ja siis paralleelselt vastakuti asetsevad triibud. Kodus oli hea teha, sest sain endale vastavalt vabal ajal nokitseda ja kuulasin samal ajal televiisorist näiteks "Ringvaadet" või mõnda muud huvitavat saadet, kus tuli kuulata, mitte niivõrd vaadata. Kodus kasutasin naaskli asemel kruvikeerajat, mis oli terava otsaga, sest naasklit ei olnud.
MIS TÄHENDUS ON LOOTOSEÕIEL KUI SÜMBOLIL?
Juno Mandre: Küünlaalust luues tuli meil kõne alla see, mida lootoseõis sümbolina tähendab, sest MA GISK hingeravikoolis ei ole midagi juhuslikku ning see sümbol on armsa Ingliterapeut Marya poolt teadlikult valitud. Meie kooli toote jaoks on see oluline ja õige märk just seetõttu, et meie tegevuse ja õppimise eesmärgiks on alati olnud seesmine valgustumine ning enda Kõrgmina kehastunuks kasvamine, mida lootoseõis sümboliseerib.
Lisaks sellele, mida juba ka videost kuulda saab, lisan siia ka viite artiklile, kus on lootoseõie tähendusest kirjutatud väga erinevate vaatenurkade alt: https://kikudisain.ee/lootose-sumboolika/ Aitäh artikli loojale info jagamise eest!
KUIDAS KUJUNES LEHEKESTE VIIMANE VIIMISTLEMINE?
Rafaela Kristerson: Huvitav ja loominguline kätetöö oli lehekeste vormimine. Armas Ariel näitas enne ette, kuidas saab puulehe kuju kujundada ning siis sai juba oma loovusega lehti näppude vahel painutada, mis nõudis samuti keskendumist ning samas oma kätetöö pakkus ka palju rõõmu endale, et midagi oma kätega loon ja teen asju, mis teistele rõõmu pakuvad. Tegevusjuhendaja armsa Arieli juhendamisel lehekeste vormimine nõudis tähelepanelikkust, kannatlikkust, kuulamisoskust ja usaldust ning ka allumist töökorraldusreeglitele. Seda illustreerib hästi meie kooli kuldreegel: "SELLEKS, ET OLLA HEA JUHT JA ÕPETAJA, TULEB OLLA HEA ALLUV JA ÕPILANE" (universaalne elu reegel)
Mulle on meeldinud õppimise juures kogu õppimisprotsess, mis arendab teadvustatult ka palju omavahelist suhtlemist, asjadest arusaamist ning kuni lõpptulemuseni välja, kus koostöös valmivad vahvad asjad.
KUIDAS ON SEDALAADI TÖÖ VEEL LISAKS SEOTUD INGLIKOOLIS ÕPITUGA?
Rafaela Kristerson: Jah, selle punkti peale mõeldes ja tegevuses sees olles meenus armsa Ingliterapeut Marya öeldu, et kogu angletoriumi töö ongi suur palve ja meditatsioon, kus treenitakse rahu ja tasakaalu loomist eelkõige enda sees ning kasvatatakse ka iseloomu. MA GISK koolijuht armas Ingliterapeut Marya on ka öelnud: “Nende kätega oleme loonud omanäolise teraapiakodu, mille testtöös oli aluseks Loomiskoja algne mõte, et igaüks saab maailmale toeks ja abiks olla oma jumaliku ande ja isetu suhtlemisega, mida võimendab meie kooli tegevuses peamine raviline mõtlemisprintsiip, et igaühe iseloomust sõltub lõpuks ikkagi kogu maailma ühisloomus ja kestmajäämise tulemus”.
KUIDAS LEITI TEGEVUSE JAOKS ÕIGE LIIM JA TÖÖVÕTE?
Rafaela Kristerson: Alguses armas Ariel juhendas liimimise tööd angletoriumis Töölaboris, kus ta kasutas seal vastavat liimi ning liimisime valmis tema näpunäidete järgi kohapeal olles esimesed küünlaalused. Kerge see ei olnud, sest oli vaja kannatlikkust, et hoida lehti vastavas asendis, ja oodata, et liim ära kuivaks. Koju jõudes panin kohe küünla värskele alusele põlema ja ka järgmine päev põletasin seal küünalt, kui avastasin, et lehed tulevad järjest lahti. Tekkis küsimus, et kas see liim, mida kasutasime, ei sobinud, sest kui küünal kaua põleb, siis lööb kuumusega liimi lahti. Kuna mul oli kodus remondi järgselt järel sanitaarsilikooni, siis tekkis mõte sellega katsetada ja huvitaval kombel see toimis ning lehed kuivasid kenasti ära ja lahti ei tulnud ning oli ka kena, sest silikoon oli läbipaistev. See katsetus andis enesekindlust ja julgust, et alati on abi teel ning lahendused olemas. Samas oli ka vaja teada, kuidas liimipüstolit sedalaadi liimimisel tehniliselt õigesti käsitleda ning see protsess õpetas, et tehniliste asjadega tuleb ka ettevaatlik olla ja ohutusnõudeid järgida. “MILLEGI TEGEMISEL OLE TEADVUSEL!" (MARIA&ANGELS). Seda enda jaoks selgeks õpitut sain ka armsale Kristale näidata, mille protsessi järgnev video kajastabki. Samas sain treenida ka tegevusjuhendaja oskusi.
Rafaela Kristerson: Lehtede liimimisel tuli ettevalmistustööna lehe alumised otsad esmalt liimiga kokku teha ja siis liimipüstolit niimoodi osavalt kasutada, et vastav liimikogus peale saaks ning tuli enda iseloomu kannatamatust jälgida, et liimi palju ei vajutaks.
Rafaela Kristerson: CD plaadile tuli ka väikesed liimitäpid teha, mis nõudis tähelepanelikkust ja rahulikku tegemist, et liimitäpid saaks õigesse kohta. Peale selle tuli oodata, et liim rohkem taheneks ja see protsess nõudis kannatlikkust, et ei kiirustaks. Kuna minu loomus on püsimatu, siis tuli ennast teadlikult taltsutada ning treenida ootamist, kuna kodus tehes kiirustasin ja lehed ei jäänud õigesti kohale, nagu “libisesid” ära, sest liim ei olnud veel piisavalt tahenenud.
Rafaela Kristerson: Viimase etapina tuli lehed paigutada ja liimida CD plaadile. Siin oli ka vaja säilitada enda sees teadlikult rahu ja tasakaalu, et 5 lehte saaks ühe kaupa kenasti ära liimida esimese ringina. Kui need olid natuke aega tahenenud, siis sai järgmised 5 lehte esimeste lehtede vahele paigutada. Proovisin ka kodus katsetada vähese ja rohke liimiga meetodit, aga rohke liimiga ei jäänud tulemus kena, sest oli liigselt silikooni näha ja liiga vähese liimiga lehed ei olnud kindlalt kinnitatud. Tuli katsetada ja leida paras silikooni kogus, mis liimib kinni ja tulemus oleks ka kena ning esialgu see lahendus toimis. Siin protsessis oli ka palju katsetamise julgust ja rõõmu ning ka oskust mitte alla anda, kui kohe ei õnnestu mõni asi. Pigem treenida järjepidevust ja ettevõetud tegevus lõpuni viia. Õigete lahendusteni jõudsime katsetamise käigus ning üsna pea pidid valmima esimesed tooted Tartu Uuskasutusfestivalil osalemise ajaks. Kuna silikoonliimiga töö toimis, siis esimesed 8 küünlaalust sai teha seda liimi kasutades ja samas oli jälle odav lahendus, sest silikoon oli kodus olemas ja sai ära kasutada taaskasutusena.
Armastusega, MA GISK õppurliikmed
Juno Mandre
Rafaela Kristerson
Krista Kommer